ترمیستور یا سنسور چیست ؟ چاپ
23 مرداد 95 - 00:00  | 2740 بازدید

ترمیستور یا سنسور چیست ؟

یکی از قطعاتی که در کولر گازی نقش مهمی دارد سنسور یا ترمیستور است که برد به‌وسیله آن از میزان دمای هوای محیط یا لوله‌ها مطلع شده و نسبت به ین اطلاعات فرمان‌هایی درست را صادر می‌کند (مانند: راه‌اندازی کمپرسور قطع آن و غیره)

 وظیفه اصلی ترمیستورها یا سنسورها چیست ؟

 

یکی از اصلی‌ترین وظایف ترمیستورها این است که به توجه با نوع ساختمان خود با تغییر دما مقاومت آن تغییر می‌کند و این تغییرات برای برد ارسال‌شده و برد به‌درستی از دمای محیط مطلع میشود و تصمیم‌گیری می‌کند که در این لحظه نسبت به دمای هوا چه فرمانی باید صادر شود این ارتباط به‌صورت دائم برقرار است برد دائماً ولتاژی را به این ترمیستور فرستاده و ولتاژ برگشت آن را چک می‌کند و با توجه به مقاومت این قطعه با محاسبه ولتاژ برگشتی از میزان دقیق دمای هوا مطلع می‌شود.

انواع ترمیستور مورداستفاده در وسایل برودتی مانند کولر گازی

تمامی ترمیستورهایی که در وسایل برودتی استفاده می‌شود ازلحاظ مقاومت و کارکرد دارای دو مدل هستند ( ۲۰۴ct ), (103 at  ) که تمامی مدل‌های موجود  از لحاظ نوع استفاده به دو صورت است.

positive temperature coefficient = PTC (یعنی با گرم نمودن آن‌ مقاومتش زیاد می‌شود و با سرد نمودن مقاومت آن‌ها کم می‌شود) که نام دیگر آن سنسور لوله یا سنسور فلزی است.

NEGATIVE THERMALCOEFFICIENT = NTC (یعنی با گرم نمودن آن‌ها مقاومتش کم می‌شود و با سرد نمودن مقاومت آن‌ها زیاد می‌شود) که نام دیگر آن سنسور اتاقی یا محیطی است.

این دو سنسور که با نام هایشان آشنا شدید، سنسور PTC برای سنس کردن دمای لوله به‌کاربرده می‌شود و بیشتر در فصل زمستان در مدار قرار می‌گیرد.

روش تست ترمیستورها (سنسورها)

برای تست سنسورها باید آن‌ها را از برد جدا کرده و به‌وسیله اهمتر مقاومت آن را سنجید.برای اینکه بفهمیم سنسور مقاومت دارد یا نه باید آن را بسنجیم.

معمولاً برندها و شرکت‌های مختلف سنسورهایی مختص به خود را می‌سازند که در دمای مختلف اهم مختلفی دارد که به‌صورت عامیانه اطلاعاتی که به برد می‌دهد قابل‌فهم برای همان برد است و شما باید جدولی داشته باشد که بدانید سنسور هر برند در دماهای مختلف چه اهمی دارد مثلاً سنسور کولر سامسونگ در ۲۵ درجه اهمی معادل ۱۰KOHM دارد و سنسور کولر مدیا در همین دما ۸KOHM

دو راه دیگر برای سنجیدن سنسورها وجود دارد که در اینجا آورده نشده است.

روش اول :

بیشتر سنسورهای اتاقی یا NTC در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد مقاومتی معادل ۱۰KOHM دارند و سنسورهای لوله‌ای یا PTC در همین دما مقاومتی برابر با ۲۰۰KOHM دارند

روش دوم :

شما در این روش با وصل کردن اهم متر با این سنسورها با گرم کردن و سرد کردن آن‌ها باید در مقاومت نشاند داده‌شده در صفحه اهم متر تغییر ببینید.

به اشتراک بگذارید:

نظرات شما:

نام: محسنی 9 شهریور 1395 ساعت 07:06

بسیار خوب و کاربردی بود ممنون از سایت و مطالب ارزشمند شما

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code